Događanja - Dom Ljeskovica - Page 39

Početak novog života za dvadeset korisnika Doma za odrasle osobe Ljeskovica: „Ovo je san snova, više sam nego zadovoljan“

Dom za odrasle osobe Ljeskovica potpisnik je Ugovora o dodjeli bespovratnih sredstava za projekt „Mojih 5 kvadrata“ ukupne vrijednosti 10.928.085,43 kn. Projekt je financiran sredstvima Europske unije iz Europskog socijalnog fonda (85%) i sredstvima državnog proračuna Republike Hrvatske (15%). Provedba projekta je započela s danom potpisa Ugovora, 30. travnja 2021. godine i trajat će ukupno 36 mjeseci, do 30. travnja 2024. godine

Cilj projekta je doprinijeti procesu deinsitucionalizacije i prevencije institucionalizacije osoba s mentalnim teškoćama na području Požeško – slavonske županije kroz razvijanje alternativnih oblika skrbi i izvaninstitucijskih usluga s ciljem inkluzije, odnosno ostvarivanja njihovog ljudskog prava na uključenost u život zajednice.

-Navedenim projektom zaposlit će se 23 nova radnika što je za ovaj kraj od velike važnosti kako za sami općinu Čaglin tako i za Požeško-slavonsku županiju. Smatramo da pružanjem i provođenjem nove usluge organiziranog stanovanja uz podršku nije za cilj smanjivanje kapaciteta Doma za odrasle osobe nego zadržati postojeći kapacitet od 286 korisnika te podići kvalitetu usluge na jednu višu razinu kroz infrastrukturna ulaganja i stručna usavršavanja te edukaciju zaposlenika – ističe Rada Matoš ravnateljica Doma za odrasle osobe Ljeskovica.

Izmještanjem iz Doma u samostalne jedinice organiziranog stanovanja potiče se aktivna integracija korisnika u svakodnevni život. Kroz novo uspostavljeni oblik stanovanja u zajednici, korisnicima se uz osnovne životne potrebe osiguravaju i socijalne, radne, kulturne, obrazovne, rekreacijske i druge potrebe.

Ravnateljica Matoš naglašava kako Dom za odrasle osobe Ljeskovica pruža usluge smještaja za sobe s mentalnim poteškoćama s područja cijele RH među kojima su kao jedna od najvećih takvih ustanova.-Na području triju slavonskih županija Požeško-slavonske, Brodsko-posavske i Osječko-baranjske nema ustanove takve kategorije – dodaje ravnateljica Matoš izražavajući žaljenje zbog nedostatka smještajnih kapaciteta jer je na listi čekanja između 100 i 140 potencijalnih korisnika za smještaj.

Što se tiče Projekta „Mojih 5 kvadrata“ on ima za cilj postići provedbom slijedeće aktivnosti:

1. Poboljšanje pristupa visokokvalitetnim socijalnim uslugama

2. Jačanje kapaciteta stručnjaka uključenih u proces deinstitucionalizacije

3. Podizanje svijesti javnosti o procesu deinstitucionalizacije

4. Promidžba i vidljivost

5. Upravljanje projektom i administracija.

Ukupno 20 osoba s mentalnim teškoćama, koje su postojeći korisnici Doma za odrasle osobe Ljeskovica, će koristiti usluge omogućene provedbom projekta. Usluga organiziranog stanovanja uspostavljena u 5 stambenih jedinica će, uz psihosocijalnu podršku stručnog osoblja, omogućiti korisnicima ostvarivanje njihovog ljudskog prava na uključenost u zajednicu. Usavršavanja i treninzi stručnih radnika za pružanje socijalnih usluga, edukacije članova obitelji osoba s mentalnim teškoćama te planirana kampanja podizanja svijesti i senzibilizacije javnosti, dodatno će pridonijeti procesu deinsitucionalizacije.

U razgovoru s korisnicima koji su izmješteni u posebne stambene jedinice oni izražavaju veliko zadovoljstvo, a jedan je korisnik naglasio da je to san snova i da je više nego zadovoljan sa smještajnim kapacitetom i uslugom koja će mu biti pružana.

Kako bi se projektne aktivnosti provele sukladno važećim pravilima te kako je planirano samim projektom, Domu za odrasle osobe Ljeskovica u provedbi pomaže Regionalni koordinator razvoja Požeško-slavonske županije kroz pružanje tehničke pomoći.

Svima onima koji su doprinijeli u ostvarenju ovog projekta ravnateljica Rada Matoš zahvaljuje posebno zaposlenicima ustanove koji sudjeluju u njegovom provođenju.

-Našim korisnicima koji su dobili mogućnost ulaska u novi život u zajednici, želimo da ga iskoriste na najbolji mogući način kako bi svaki novi dan učinili ljepšim, a društvu pokazali da nisu drugačiji od drugih. S tom željom ostajemo i nadalje s vama mislima – zaključila je ravnateljica Rada Matoš.

Sadržaj objavljenog teksta isključiva je odgovornost Dom za odrasle osobe Ljeskovica.

Projekt je sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda

 

Preuzeto sa internet stranica pozega.eu:

Početak novog života za dvadeset korisnika Doma za odrasle osobe Ljeskovica: „Ovo je san snova, više sam nego zadovoljan“

 

Orahovačko jezero je umjetno jezero koje se nalazi u podnožju planine Papuka, nedaleko od Ružice grada. Glavno je i najposjećenije odredište Orahovice tijekom ljetnih dana. Korisnici Doma Ljeskovica ove godine su u dva navrata (13.7. i 13.8.) bili u na izletu i uživali u ljepotama, tišini i miru navedenog izletišta.

 

NAŽALOST OVE GODINE ZBOG EPIDEMIOLOŠKE SITUACIJE NISMO OBILJEŽILI MEĐUNARODNI DAN OBITELJI. DAN KOJEMU SE PODJEDNAKO RADUJU NAŠI KORISNICI I KORISNICE, TE ČLANOVI NJIHOVIH OBITELJI, DRAGI PRIJATELJI.

STOGA SMO U SRIJEDU 09.06.2021. ORGANIZIRALI NATJECATELJSKO DRUŽENJE KORISNIKA „USUSRET LJETU“ NA DOMSKOM IGRALIŠTU.

KORISNICI I KORISNICE SU SE NATJECALI U SLIJEDEĆIM DISCIPLINAMA: BACANJE KAMENA S RAMENA, IZVOĐENJU SEDMERACA, SKAKANJE U VREĆI, SLOBODNA BACANJA U KOŠ, TRČANJE, TE NA KRAJU ODBOJKA U MJEŠOVITOM SASTAVU KORISNICI – RADNICI.

RAVNETELJICA JE PRIGODNO NAGRADILA POBJEDNIKE U POJEDINIM DISCIPLINAMA A DRUŽENJE SE NASTAVILO UZ GLAZBU, OKRIJEPLJUJUĆE NAPITKE I ROŠTILJ.

NADAMO SE KAKO ĆE UBUDUĆE BITI MOGUĆE OBILJEŽITI DAN OBITELJI I OSTALA TRADICIONALNA DOGAĐANJA ONAKO KAKO SMO SVI SKUPA NAVIKLI, U VEĆEM BROJU I UZ PRISUSTVO ČLANOVA OBITELJI NAŠIH KORISNIKA.

18. godišnjica krunjenja lika Gospe Voćinske

U ponedjeljak 7. lipnja 2021., na dan kada je prije 18 godina za vrijeme svojega trećeg pastirskog pohoda Hrvatskoj 2003. godine sv. Ivan Pavao II. okrunio lik Majke Božje Voćinske, euharistijsko slavlje u Voćinu predvodio je izaslanik požeškog biskupa Antuna Škvorčevića – Robert Kupčak, voditelj Pastoralnog centra Požeške biskupije.     

Misnom slavlju je prethodila pobožnost svete krunice. U spriječenosti starijih i bolesnih osoba da, zbog okolnosti pandemije, redovito hodočaste Gospi Voćinskoj, pred Gospinim likom u Voćinu okupili su se vjernici voćinske župe i predstavnici pojedinih domova za starije i nemoćne s područja Požeške biskupije. Svi drugi, osobito stariji i nemoćni, mogli su se molitveno povezati sudionicima slavlja u Voćinu putem izravnog prijenosa na web i facebook platformi Požeške biskupije.
Uvodeći u misno slavlje, predvoditelj Kupčak je kazao da se u ovom slavlju želimo prisjetiti događaja od prije 18 godina, kada je sv. Ivan Pavao II, utemeljitelj Požeške biskupije, u Osijeku okrunio lik naše Gospe Voćinske, oko kojeg su se stoljećima okupljali njezini štovatelji, tražeći utjehu, snagu i zagovor Nebeske Majke. Pozdravio je nazočne predstavnike pojedinih domova i ustanova za starije i nemoćne osobe. Osobiti pak pozdrav uputio je onima koji nisu u mogućnosti fizički biti nazočni kao prijašnjih godina, a koji u ovom slavlju sudjeluju putem internetskog prijenosa.

Nakon popričesne molitve, sudionici slavlja izmolili su molitvu predanja Blaženoj Djevici Mariji, Gospi Voćinskoj. Potom je riječi zahvalnosti predvoditelju slavlja uputila Rada Matoš, ravnateljica Doma za odrasle osobe u Ljeskovici. Podsjetivši da ovo hodočašće u godišnjem rasporedu Požeške biskupije ima naslov „Hodočašće starijih osoba u Voćin“ ustvrdila je da je „starost stanje u kojem se prepoznaju i susreću pomalo malaksale snage za život i njegovu zahtjevnost. Znamo da smo svi prolazni! Ipak, u živote starijih ljudi lakše ulaze razne nevolje koje ograničavaju i sputavaju životni elan i pomalo dozivaju u pamet čovjekovu ranjivost koja polako ide do krajnjih nemoći.“ Izrazila je radost „što je ovu istinu o čovjeku prepoznao i biskup Antun te joj dao dostojanstvo i vrijednost ustanovivši ovaj hodočasnički Dan o godišnjici krunjenja dragog nam Gospina lika kako bi je danas u Voćinu častili kao onu koju nazivamo Utjehom žalosnih i zdravlje bolesnih.“ Kazala je da se svi oni koji su svojim pozivom uključeni u služenje ljudima potrebnima pomoći, blizine, topline i ljubavi, danas žele  nadahnuti Marijinim primjerom u služenju životu. „I mi smo samo ljudi koji toliko često vidimo svoje granice, a katkada i svoju nemoć da dadnemo najviše od sebe upravo onima koji nas trebaju; pogotovo u ovo vrijeme kada nas je pogodila pandemija uzrokovana COVID-19 virusom. To je bolest koja je vrlo brzo iz temelja promijenila živote, ne samo jednog naroda nego čitavog svijeta“, zaključila je ravnateljica Matoš zahvalivši predvoditelju slavlja još jednom za riječ ohrabrenja koju im je uputio te ga zamolila da biskupu Antunu prenese njihovu zahvalu za njegovu molitvenu i svaku drugu potporu.

Zahvalivši na riječima zahvale, predvoditelj slavlja je izrazio uvjerenje da sudionici s ovog slavlja odlaze svojim kućama ohrabreni i ojačani u vjeri te osnaženi za poslanje koje imaju u svojim domovima, bilo kao njihovi korisnici ili djelatnici. Prenio im je pozdrave i molitvenu blizinu biskupa Antuna koji zbog izvanrednog plenuma HBK-a nije mogao biti s njima u Voćinu. Zazivajući na sve Božji blagoslov predvoditelj Kupčak je izrazio nadu da će dogodine svi zajedno – bez ograničenja, moći biti na svom hodočašću u Voćinu.

Tako su povodom ove obljetnice, i korisnici Doma za odrasle osobe Ljeskovica on-line bili molitveno povezani sudionici Svete mise.

Više u pdf dokumentu:

Vocin – 18 godisnjica krunjenja lika Gospe Vocinske (pdf)

Back to top